Додик: Одлуката за одложување на изборите во БиХ е нелегитимна

Од:

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина и лидер на СНСД, Милорад Додик, изјави дека денешната одлука на ЦИК за одложување на локалните избори во БиХ е нелегитимна.

„Самиот ЦИК е нелегитимен, бидејќи не беше спроведена процедурата при изборот на нејзините членови. За СНСД не е проблем одржувањето на избори и нам не ни одговара пролонгирање“ , изјави Додик за локално радио.

Тој додаде дека СНСД сака изборите да се одржат во законски предвидениот рок.

На денешната седница во Сараево, Централната изборна комисија на БиХ донесе одлука дека локалните избори ќе се одржат на 15 ноември, наместо на 4 октомври.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Поплави во БиХ, спасувачите цела ноќ евакуирале население

Шмит за првпат се обрати во Парламентот на БиХ, упати јасна порака до РС

Додик „извиси“ во парламентот на Република Српска, одлуките на Претседателството на БиХ стапуваат на сила

Катерина Павлова-Николовска

Шест лица загина во пожар во Брчко

Државните обвинители во БиХ отвориле истраги против Милорад Додик, но засега не кажуваат за кои кривични дела

А1он

ВИДЕО: Додик донесе хармоникаш и запеа во Претседателството на БиХ