Додик објави стенограм со американски дипломат: Ми се „е..“ за вашите санкции и закани

Од:

Членот на претедателството на БиХ, Милорад Додик му возврати на груб начин на специјалниот пратеник на американскиот претседател Џо Бајден, Габриел Ескобар.

-Сакам да ви кажам дека видов едно некоректно постапување на Американската амбасада во Сараево која издаде соопштение по мојот разговор со господинот Ескобар. Јас не бев подготвен да излезам во јавноста со детали од тој разговор, но имајќи предвид дека тие одлучија да го кажат само тоа што тие го кажале, а поврзано со некои закани за санкции, рече Додик и го покажа стенограмот од вчерашниот состанок.

Ескобар: Морам да соопштам дека нови санкции кон Балканот се предвидени за оние кои опструираат политички, но и кон тие кои имаат корист од тоа.

Додик: Ми се е.. за санкциите. Тоа веќе го знам. Ако сакаш со мене да разговараш немој да ми се закануваш.

Ескобар: Тоа не е закана, туку факт.

Додик: Што и да правите, тоа си е ваша работа, но да се вратиме малку на оваа приказна за реториката. Ова го слушам 20 години, овде се обидувате да направите послушни луѓе кои само треба да го зборуваат тоа што вам ви одговара, а во суштина сето ова што денеска го говорите дека е проблем во БиХ-тоа вие го направивте, тоа се вашите погрешни политики, не се наши.

Додик денеска кажа дека овој збор го користи кон сите кои му се закануваат со санкции. Како што беше објавено на Твитер налогот на Американската амбасада во Сараево, Ескобар вчера на Додик му го пренел ставот на САД дека заканите за отцепување се антидејтонски и дека на граѓаните на Република Српска не им нуди ништо друго освен изолација и економски очај.

Би можело да ве интересира

Додик „извиси“ во парламентот на Република Српска, одлуките на Претседателството на БиХ стапуваат на сила

Катерина Павлова-Николовска

Државните обвинители во БиХ отвориле истраги против Милорад Додик, но засега не кажуваат за кои кривични дела

А1он

ВИДЕО: Додик донесе хармоникаш и запеа во Претседателството на БиХ

Додик: Ако НАТО не нападне, имаме пријатели кои ни ветија помош

(ВИДЕО) Жестока кавга меѓу Додик и новинарка на прес конференција: Вие се шверцер и воен профитер

Катерина Павлова-Николовска

Додик: БиХ е нереална држава, Република Српска еден ден ќе биде независна