Додик: Никогаш не сум блефирал во политиката сите овие години

Од:

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, најави дека денеска ќе испрати иницијатива за започнување на заштита на виталните интереси на Република Српска.

Причината, рече тој, е затоа што германската политика покажува аспирација да доминира во БиХ и да ги загрози интересите на српскиот народ и на Српска.

„Ако некој не го разбира ова, тогаш не треба да се занимава со политика“, рече Додик и додаде дека никогаш не блефирал во политиката сите овие години.

Тој рече дека води одговорна, јасна и прецизна политика.

Тој посочи дека ништо не е насочено против Германија како земја, туку против нејзината политика, пренесе РТРС.

На последната седница на Претседателството на БиХ, Додик гласаше против доделувањето на договорот за новиот германски амбасадор во БиХ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Додик од митингот во Белград: Да живее Русија

Додик се сретна со Лавров: Русија е жртва на НАТО и на Западот, се брани од нацизам и фашизам

Катерина Павлова-Николовска

Додик пристигна во Москва, се сретна со еден од најблиските соработници на Путин

Ана Ололовска

Додик патува за Москва, најави што ќе разговара со Путин

Ана Ололовска

Претепале сограѓанин со дрвен стап: Брутална тепачка во Бања Лука, уапсени четворица насилници

Горан Наумовски

Додик оди кај Путин

Ана Ололовска