Додик: Јас сум против воведување санкции кон Русија, треба да останеме неутрални

Од:

Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик побара од Народното собрание на Република Српска јасно да каже дали е за воведување на какви било санкции против Русија.

– Јас сум против воведување какви било санкции против Русија. Треба да останеме на позиција на неутралност, за РС да остане надвор од процесот и глобалните настани, рече Додик, обраќајќи им се на пратениците во Народното собрание на РС.

Тој рече дека не може да се воведат санкции против Русија, која, според него, го штити меѓународното право и Дејтонскиот договор.

– Русија нè штити во Советот за безбедност на ОН, заедно со Кина стави вето на предлогот на резолуцијата на Велика Британија за геноцидот во Сребреница, рече Додик.

Српскиот член на Претседателството на БиХ оцени дека Велика Британија води „коруптивна политика“ на меѓународната сцена, за да се врати на глобално ниво како голема сила, додавајќи дека поради тоа му е „жал за Европа“.

– БиХ не е успешен концепт, особено оној што го турка Западот. Прашањето е дали е можно РС да биде надвор од струите, кои се неповолни за нас, рече Додик.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска

Легија на слободата на Русија: Регрутираме илјадници за да ја нападнеме Москва

Ана Ололовска