Додик: Христијанската и муслиманската заедница во БиХ не можат да живеат заедно

Од:

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина не успеа да го спречи поставувањето нов германски амбасадор бидејќи опозицијата ја бојкотираше седницата на парламентот на Република Српска, но сепак ја искористи говорницата за пораката дека во БиХ христијанската и муслиманската заедница не можат заедно да живеат.

Искористувајќи ја можноста за прогласување нарушување на витален интерес како српски член на државниот врв на БиХ, Додик побара одржување вонредна седница на собранието на РС, на кој не дојдоа опозициските пратеници.

Без поддршка од две третини од пратениците на ентитетскиот парламент не е можно да се оспори одлуката на Претседателството на БиХ за прифаќање на новиот амбасадор на Германија откако гласаа другите два члена Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ.

„БиХ е пример како христијанската и муслиманската заедница не можат да најдат коегзистенција. Секој обид на планетата да се управува со ваквите разлики во светот пропадна. Нема ниеден успешен пример. Затоа БиХ останува заробена во постојани неуспешни обиди на имагинацијата“, кажа Додик.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Додик од митингот во Белград: Да живее Русија

Додик се сретна со Лавров: Русија е жртва на НАТО и на Западот, се брани од нацизам и фашизам

Катерина Павлова-Николовска

Додик пристигна во Москва, се сретна со еден од најблиските соработници на Путин

Ана Ололовска

Додик патува за Москва, најави што ќе разговара со Путин

Ана Ололовска

Претепале сограѓанин со дрвен стап: Брутална тепачка во Бања Лука, уапсени четворица насилници

Горан Наумовски

Додик оди кај Путин

Ана Ололовска