Додик: Ердоган разбира

Од:

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ја разбира ситуацијата во БиХ.

dobivaj vesti na viber

Тој вели дека е благодарен нему и на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за неговата посветеност за почитување на Дејтонскиот договор, како и за поддршката за воспоставување дијалог меѓу конститутивните народи.

Тој нагласи дека дијалогот е единственото решение за надминување на сите проблеми во БиХ.

„Ердоган е голем државник, неговиот став за ситуацијата во БиХ е да не пристапува селективно кон поддршката на Бошњаците, и можеме да очекуваме повеќе симпатии од таа страна, но ставовите се искажани се дека ситуацијата е разбрана, како и другите народи и ентитети. Потребно е да се зачува Дејтонскиот договор, без оглед на некои недостатоци. Неопходно е да се зачува дијалогот и договорот меѓу трите народи во БиХ. Благодарен сум на Вучиќ и на Ердоган“, посочи Додик.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Нема да дозволиме Шведска и Финска да влезат во НАТО

А1он

Тегелтија на средбите во САД: Република Српска не планира отцепување од БиХ

А1он

Три хрватски партии во БиХ го поддржаа Милановиќ во напорите за промена на изборниот закон во таа земја

А1он

Шведска праќа дипломати во Турција за да се надминат приговори на НАТО

Ана Ололовска

Турција постави три условa за влез на Финска и на Шведска во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

Финска и Шведска не постигнаа договор со Турција за членството во НАТО

Катерина Павлова-Николовска