Додик: БиХ е нереална држава, Република Српска еден ден ќе биде независна

Од:

Во пресрет на состанокот со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, членот на босанското Претседателство, Милорад Додик во телевизиско интервју зборуваше политичките односи во Босна и Херцеговина во во регионот.

dobivaj vesti na viber

„Босна и Херцеговина е неодржлива земја, не затоа што јас го велам тоа, јас само констатирам. Република Српска не може да биде укината, еден ден ќе стане независна земја“ – вели Додик.

Тој смета дека политиките кои доаѓаат од Сараево се „политики на доминација“.

„Република Српска нема да излезе ниту сантиметар од својата територија. Јас само се обидувам да бидам реален. Таму постојат Бошњаци кои се загледани во Турција. Јас не ја сакам БиХ, ја сакам Република Српска. Јас во ниту еден спорт не навивам за претставниците на Босна и Херцеговина. Тоа не е земјата која е моја, тоа е нешто што ни е наметнато“ – вели Додик.

Би можело да ве интересира

Германија суспендираше четири проекти во Република Српска во вредност од 105 милиони евра

А1он

Шмит поништи закон, а Додик му порача: Купи карта за Германија во еден правец, одморот заврши

Додик: Го почитуваме територијалниот интегритет на Украина, но РС не е подготвена да воведе санкции кон Русија

ЕУ в понеделник ќе разговара за можни санкции против Република Српска

А1он

БиХ: Мнозинството на Додик во Парламентот на Република Српска ги поддржа неуставните закони

А1он

Шмит ги предупреди властите во Република Српска дека го прекршуваат договорот за поделба на власта во БиХ

А1он