До смрт прободен мигрант во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос

Од:

За време на расправија во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос, животот го загуби 20-годишен мигрант од Јемен откако непознато лице го прободило со нож.

Инцидентот, од грчката полиција го потврдиле за грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина.

Според информациите на АНА-МПА ова е втор случај на убиен мигрант во Мориа од почетокот на годинава, откако завчера во болницата на Островот, на повредите им подлегнало едно лице кое за Нова година било прободено со нож.

Би можело да ве интересира

Средба Гутереш – Дендиас во Женева

Ана Ололовска

Тензично и утрово на Лезбос и Хиос

Ана Ололовска

Полициските единици од Атина на Лезбос „пречекани“ од локалното население со блокади и протест

Ана Ололовска

Префектот на островите од северниот дел на Егејско Море бара да се затвори источната граница поради новиот коронавирус

Ана Ололовска

На 12 март 2020 во античка Олимпија ќе биде запален олимпискиот оган

А1он

Вонреден состанок на грчката Влада за коронавирусот

А1он