До крајот на април 40 отсто од населението во Србија ќе биде вакцинирано

Од:

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека до крајот на април 40 отсто од населението во државата ќе биде вакцинирано барем со првата доза и најави дека повеќе од 660.000 вакцини ќе пристигнат до понеделник.

Во изјава за локални медиуми, таа додаде дека 57.600 дози вакцини „Астра Зенека“ од програмата Ковакс ќе пристигнат во Србија вечерва, додека во понеделник се очекува да пристигнат 106.470 дози вакцини „Фајзер“ и половина милион вакцини „Синофарм“.

– Долго чекавме за системот Ковакс. Добро е што се организиравме и сериозно размислувавме да имаме билатерални договори со производителите и да добиеме речиси 2,5 милиони вакцини, рече таа.

Според неа, 1.039.000 луѓе досега ги примиле двете дози на вакцина во Србија.

Брнабиќ рече дека Србија донирала 20.000 од првата доза на вакцината „Спутник В“ во Северна Македонија и дека ќе испрати уште толку за втората доза.

Таа додаде дека вечерва ќе има состанок на Кризниот пштаб на која е можно да се донесе одлука за „малку релаксирани мерки“ и дека претседателот на државата ќе се вакцинира во вторник со што ќе се отвори вториот круг на вакцинација.

Би можело да ве интересира

Со низок процент имунизирани неизбежен e четврти бран на Ковид-19 во Србија, алармираат здравствените власти

Катерина Павлова-Николовска

Брнабиќ: Србија повеќе не е земја со евтина работна сила

Жарко Настоски

Хина: Брнабиќ најави изградба на хидроцентрала на Дрина без согласност на БиХ и Црна Гора

Во Србија бројот на новозаразени со Ковид-19 во 24 часа падна под 1000

Катерина Павлова-Николовска

Кон: Единствен излез од рестрикциите е масовната вакцинација

Брнабиќ: Во Србија ревакцинирано 20 отсто од населението