Дисциплински казни за вработените во ХРТ кои изборите на Косово ги најавија со српско знаме?

Од:

Прилогот на Хрватската радио-телевизија (ХРТ) за изборите во Косово, во коj позади водителката беше прикажано српското знаме, ги налути албанските претставници во Хрватска, пренесува „Блиц“, повикувајќи се на хрватски „Индекс“ од каде соопштија дека тие барале одговорност од вработените кои го направиле пропустот.

Хрватскиот портал, повикувајќи се на фејсбукот на пратеничката од редовите на албанското малцинство, Ермина Лекај Прљаскај, наведува дека ХРТ организирала средба со претставници на албанското малцинство и ветила казна за оние кои ја направиле визуелната најава.

Според напишаното на Фејсбук, на состанокот покрај Прљаскај биле присутни и претствникот на Косово во Загреб, Гзим Касаполи и генералниот директор на ХРТ, Казимир Бачиќ, пренесува „Индекс“.

Пратеничката најавила дека е договорено да се покренат дисциплински постапки против одговорните, таа и косовскиот претставник во Загреб да бидат гости во програмата на ХРТ, како и тим на телевизијата да појде на Косово за да направи прилог за политичката ситуација.

Исто така на средбата било побарано директен извор на информации во врска со ситуацијата на Косово да биде исклучиво РТК, бидејќи ХРТ и РТК имаат договор за соработка.

Би можело да ве интересира

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

Ана Ололовска

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

Ана Ололовска

Тачи ја поздрави одлуката на косовскиот Уставен суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

Ана Ололовска

Уставниот суд на Косово го призна правото на Абдулах Хоти да формира влада

Ана Ололовска

Владејачката партија во Косово побара избори преку перформанс со 2.000 луѓе

А1он

Тачи објави видео за кое тврди дека го докажува бизнисот со дрога на „Курти и неговата група“

А1он