Девојче на возраст од 3,5 години прва жртва на грипот во БиХ

Девојче на возраст од 3,5 години е првата жртва на грипот во Босна и Херцеговина, јавија локални медиуми.

Директорката на Здравствениот дом во Зеница, Селведина Сарајиќ Спахиќ потврди за Дневни аваз дека девојчето починало по компликации предизвикани од грип. Тоа имало и тешка мусклулна дистрофија.

Девојчето живеело со самохрана мајка во селото Ораховац во близина на Зеница.

Во БиХ има зголемен број заболени од грип, но во државата не е прогласена епидемија.Главни причинители на сезонскиот грип оваа година во БиХ се вирусите тип А – H1N1 и H3N2.

Би можело да ве интересира

Поради страв од Ердоган 65 Турци бараат азил во Босна и Херцеговина

Татјана Ташкова

Харадинај: Сребреница, варварски чин на еден мизерен режим

Ана Ололовска

Мисијата на ОБСЕ во БиХ најостро го осудува негирањето на геноцидот

Ана Ололовска

Триесет и три жртви на геноцидот во Сребреница ќе се погребаат во Поточари

Ана Ололовска

Акција во Сараево за префрлање на мигрантите од јавни простори во прифатни центри

БиХ: Кој не плаќа алиментација, нема да добие пасош

Ана Ололовска