Депозитите во бугарските банки достигнуваат 100 милијарди лева

Од:

Депозитите на компаниите и домаќинствата во бугарските банки достигнуваат речиси 100 милијарди левови, соопшти Бугарската народна банка. Тие прецизираат дека вкупната вредност на депозитите во најактивниот летен месец е 99,5 милијарди лева

dobivaj vesti na viber

За само еден месец, сумата е зголемена за 1,3 милијарди лева или околу 1,3 отсто. Тоа најмногу се должи на депозитите на компаниите, кои се над 660 милиони лева, и на финансиските институции кои растат со околу 500 милиони лева додека депозитите на домаќинствата се зголемени за околу 120 милиони лева.

Натрупувањето заштеди од почетокот на пандемијата се случува при нула каматни стапки, и за компаниите – дури и со негативни.

И покрај мерките на банките за намалување на слободните средства заштедите продолжуваат да растат и за првите осум месеци од оваа година се „натрупани“ речиси 5,5 милијарди лева – од фирмите малку над два милијарди левови. финансиските институции речиси една милијарда додека домаќинствата во банкитевнеле над 2,4 милијарди левови.

На годишна основа растот и во трите сегмент во август е двоцифрен, а нивното вкупно зголемување е 12 отсто.

Би можело да ве интересира

Петков и Вархеји на средба во бугарската Влада

Ана Ололовска

Радев на средба со помошник државната секретарка на САД Донфрид

Ана Ололовска

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја прими американската помошник-државна секретарка Карен Донфрид

Ана Ололовска

За лебот во Бугарија ќе се воведе 0% ДДВ, а пензиите ќе се зголемат за 20%

Кристалина Георгиева: Приклучувањето кон еврозоната е логичен чекор за Бугарија

Ана Ололовска

Претседателот на Парламентот на Бугарија тврди дека гласањето недоверба од страна на ГЕРБ не и пречи на владејачката коалиција

Ана Ололовска