Депортирани 32 имигранти од Грција

Од:

Грција продолжува со политиката на депортирање на странски државјани од различни националности.

Во денешната полициска операција, депортирани се 28 Пакистанци, еден државјанин на Бангладеш, двајца Алжирци и еден државјанин на Египет.

Против нив се издадени решенија за депортација поради незаконски престој во Грција.

Трошоците за депортирањето ќе бидат на сметка на европскиот фонд.

Незаконската имиграција се претвори во сериозен проблем за Грција, која веќе петта година е во рецесија, а криминалот се зголемува со брзо темпо.

Во Грција има околу 1,5 милиони легални и нелегални имигранти. Крајнодесната грчка партија „Златна зора“, која веќе е парламентарна сила, повикува да бидат депортирани сите имигранти

Би можело да ве интересира

Дендиас: Грција е против нечесен и навредлив компромис

Анархистичката група ја презеде одговорноста за запалени автомобили и ги повика граѓаните да не паркираат до луксузни возила

А1он

Доколку локалните власти не понудат алтернативни локации, грчката Влада од понеделник ќе започне со процесот на изградба на затворените центри

Пецас: Сега кога француската страна е поотворена за компромис, малку повеќе сме оптимисти

Ана Ололовска

Мирни и масовни протести во Атина на 24-часовниот штрајк

Ана Ололовска

Штрајк во Грција, Атина без јавен превоз

Ана Ололовска

Leave a Comment

19 − 10 =