Дендиас по посетата на Скопје вонредно ќе замине за Тирана

Од:

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната земја, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

-Со наредба на премиерот, Грција итно ќе обезбеди помош за Албанија за справување со последиците од земјотресот што ја погоди земјата. Веќе стапив во контакт со министерот за цивилна заштита, Михалис Хрисохоидис, а од истата причина, вонредно ќе заминам за Тирана по мојата посета на Скопје, напиша Никос Дендиас на неговиот официјален „Твитер“ профил.

Би можело да ве интересира

Крајбрежната служба на Грција спречила над 590 лица со девет чамци да влезат во грчките територјални води

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Катерина Павлова-Николовска

Нема кандидат за претседател и за вториот круг на гласање во албанскиот Парламент

Ана Ололовска

Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

Ана Ололовска

Албанија ќе лобира за прием на Косово во Советот на Европа

Ана Ололовска

Албанија купува противтенковски ракети

Ана Ололовска