Дендиас од Албанија: Подготвени сме да помогнеме на кој било начин

Од:

Поддршка, солидарност и сочувство за Албанија и албанскиот народ изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, од Драч и Тирана.

dobivaj vesti na viber

Шефот на грчката дипломатија се сретна во Тирана со претседателот на Албанија, Илир Мета, а по средбата рече дека Грција има големо искуство со земјотреси, две грчки спасувачки единици се веќе во Албанија.

– Подготвени сме да помогнеме на кој било начин, за која било помош и да е потребна од Европската унија, но и генерално. Господине претседателе, дозволете ми да изразам сочувство кон народот во Албанија и надеж дека ќе се вратам во Тирана по подобри услови, рече Дендиас по средбата со Мета.

Шефот на грчката дипломатија, претходно, заедно со премиерот на Албанија, Еди Рама, беа на местото каде што интервенираа грчките спасувачки единици, односно за пронаоѓање граѓани од урнат објект во Драч.

Би можело да ве интересира

Рама: Сè уште немаме кандидат за претседател

Ана Ололовска

Грчката комисија за имунизација не препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници, туку само во одредени случаи

Ана Ололовска

Втор случај на лепра во Грција

Грција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Крајбрежната служба на Грција спречила над 590 лица со девет чамци да влезат во грчките територјални води

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Катерина Павлова-Николовска