Демонстрантите за денеска планираат нови протести во повеќе големи турски градови

Од:

Демонстрантите, кои протестираат против турската Влада, планираат денеска нови собири во повеќе големи турски градови.

Според турските медиуми, во најмалку 10 турски градови се очекуваат протести со учество на илјадници демонстранти. Собири ќе се одржат на централните плоштади вои Анкара, Измир, Адана, Анталија.

Истовремено се очекува вечерва на митингот на владејачката Партија на правдата и развојот на истанбулскиот плоштад Казличешме да се соберат над 300.000 приврзаници на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган.

Во меѓувреме, и понатаму е голема тензијата во повеќе квартови во близина на плоштадот Таксим во Истанбул, каде и денеска дојде до судири меѓу демонстранти и полицијата.

Илјадници демонстранти од вчера воопшто не го напуштија плоштадот и се наоѓаат низ улиците на Истанбул. Голем дел од нив се со заштитни маски на лицата.

Турските власти тврдат дека дејствуваат внимателно, но имаат намера „да покажат решителен отпор против екстремистите, кои се мешаат со толпата мирни демонстранти и потоа се обидуваат да изпровоцираат судири“.

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 × 4 =