Демонстрантите во Косово бараат смртна казна за 5 момчиња осомничени за силување девојче

Од:

Илјадници граѓани на Приштина со денови протестираат поради силувањето на 11-годишното девојче во Косово. Злосторството се случило минатата сабота кога пет лица силувале 11-годишно девојче од Приштина. Косовските медиуми јавуваат дека девојчето било силувано од 17:30 до 00:30 часот во еден од градските паркови.

dobivaj vesti na viber

Демонстрантите бараат смртна казна за силувачите, од кои четворица се малолетни.

Еден од осомничените за силување е 26-годишниот Екрем Реџепи. Приведени се и неговиот малолетен брат и уште три малолетници. Тие добија едномесечен притвор.

Протестите во Приштина беа организирани од невладини организации кои се занимаваат со заштита на жените во Косово. Една од организаторите, Трина Бинаку, рече дека силувањето на 11-годишното девојче било симбол на косовскиот „патријархален систем“.

Бинаку им рече на толпата дека протестите ќе продолжат се додека владата не воведе ефективни мерки за казнување на родовото насилство.

Шефот на косовската полиција поднесе оставка поради, како што вели, професионалната совест во врска со овој случај.

Би можело да ве интересира

Убиецот на бремената сопруга одби да се предаде и се самоуби во присуство на полицијата

А1он

Лајчак: Почетокот на пролетта 2023 можен краен рок за постигнување договор меѓу Косово и Србија

Ана Ололовска

Ескобар: ЗСО ќе биде формирана, тоа е обврска за Србија, Косово и ЕУ

Ана Ололовска

Сопруг ја убил бремената сопруга пред породилиште во Приштина, истрагата е во тек

А1он

Амбасадорите на ЕУ одобрија укинување на визи за Косово

А1он

Османи: Косово се координира со НАТО за целата своја територија

Ана Ололовска