Демонстрантите во Истанбул одбиваат да се повлечат од паркот Гези

Од:

Демонстрантите кои го „окупираа“ паркот Гези на истанбулскиот плоштад Таксим, одбија да се повлчеат и покрај „последното предупредување“ на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган упатено до нив.


– Ние ќе останеме во паркот Гези заедно со нашите шатори, со нашите вреќи за спиење, со нашите песни, со нашите книги, со нашите поеми и со сите наши барања, изјави денеска адвокатот Џан Аталај, говорејќи на прес-конференција во името на движењрто „Солидарност за Таксим“, кое е главен координатор на протестите во Истанбул.


Ердоган денеска се закани дека властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од, како што рече, „прекршителите на законот“.


– Плоштадот им припаѓа на луѓето од Истанбул, на луѓето од целата земја и на посетителите од странство. Затоа нема да дозволиме прекршителите на законот да се шеткаат слободно по плоштадот, изјави Ердоган во обраќање пред градоначалниците од неговата владејачка исламистичка Партија на правдата и развојот (АКП) .


Предупредувањето на Ердоган доаѓа само еден ден откако АКП предложи план за одржување референдум за проектот за реконструкција на паркот Гези, кој беше повод за старт на масовните протести во Турција.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Работев добро со Буш, Обама и Трамп, но не и со Бајден

Ана Ололовска

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Турски лекар тврди дека вакцини против Ковид-19 ненамерно им биле аплицирани на бебиња во Турција

А1он

Во Истанбул вакцинирани 84 отсто од населението против Ковид-19

А1он

Градоначалникот на Истанбул во посета на Атина

Ана Ололовска

Германецот Кунц пред промоција во нов селектор на Турција

А1он

Leave a Comment

1 × 2 =