Демографија: За 10 години во Хрватска „исчезнал“ град со големина на Сплит

Од:

Градот Загреб и Истарската жупанија се единствените области во Хрватска во кои бројот на жители е зголемен во изминатата деценија, додека сите други жупании изгубиле повеќе од 200.000 жители, објави загрепски Вечерњи лист.

Тоа е, како што се наведува, за десет години како да е изгубен град со големина на Сплит или целата Истарска жупанија.

Истра има благ пораст од 1.000 жители, додека Градот Загреб го зголеми своето население за околу 17.000 и сега има 807.000 жители, покажуваат податоците на Централното биро за статистика (ЦБС).

ЦБС проценува дека Загреб ја надминал бројката од 800.000 жители во 2016 година и од тогаш бавно расте благодарение на фактот дека тој е најсилниот економски центар во државата.

Сисачко-мославачката жупанија изгубила 27.000 жители, Осиечко-барањската – 33.000, Приморско-горанската – 12.000, и близу до нула – со дефицит од околу 900 луѓе, е единствено туристички просперитетната Дубровничко-неретванската жупанија.

Би можело да ве интересира

Загреб: Граѓаните со часови чекаат да бидат вакцинирани против Ковид-19

Ана Ололовска

Пробен попис на населението во Хрватска од 1 до 15 март

Жарко Настоски

Загреб се врти кон Москва: дипломатска иницијатива за најмалку милион дози од вакцината „Спутник V“

Жарко Настоски

Хрватскиот политичар Владимир Шекс ја тужи Хрватска во Стразбур поради документи за Туѓман

Ана Ололовска

Во Хрватска олеснуваат епидемиолошки мерки

Ана Ололовска

Во Хрватска ќе се испитуваат случаите на вакцинирање преку ред

Ана Ололовска