Демарш од Атина за Анкара за новата турска Навтекс

Од:

Упатства за демарш до Турција дал министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, по новата турска навигациска информација Навтекс за истражувања во Источниот Медитеран, соопштија од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Паралелно ќе бидат информирани и сојузниците и партнерите на Грција за турското однесување.

Од Министерството за надворешни работи на Грција соопштуваат дека „новата нелегална Навтекс од турска страна, со која го обврзува морскиот дел во грчкиот континентален гребен јужно од Родос за да врши нелегални сеизмички истражувања, по којзнае кој пат покажува дека Турција со своето континуирано и ескалативно провокативно однесување целосно ги игнорира основните правила на меѓународното право“.

– Грција недвосмислено го осудува ова неприфатливо однесување, што во суштина дополнително ја оддалечува перспективата за конструктивен дијалог, велат од грчкото МНР и бараат Турција да ја отповика издадената навигациска информација.

Би можело да ве интересира

Во Грција тројца полицајци починаа од Ковид-19, а заразени се над 400

Ана Ололовска

Кикиљас: Вакцините се ефикасни и безбедни

Ана Ололовска

Карантинот во Грција продолжен до 14 декември

Ана Ололовска

Мицотакис: Со правилни мерки, ќе успееме да се справиме и со вториот бран од пандемијата

Ана Ололовска

Дендиас и Захариева разговарале за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Ана Ололовска

Земјотрес од 4.4 степени во близина на Атина

Ана Ололовска