Делегација на турското Министерство за одбрана отпатува во САД на разговори за Ф-16

Од:

Техничка делегација на Министерството за национална одбрана на Турција отпатува во САД во врска со продажбата на авиони Ф-16 и комплети за модернизација на постојните авиони, јави турската телевизија ТРТ Хабер.

dobivaj vesti na viber

Министерството на својот Твитер профил објави дека делегацијата отпатувала и потсети дека досега во Турција се одржани три состаноци посветени на ова прашање.

„Во рамките на испораката и модернизацијата на Ф-16 од САД, се одржаа три состаноци во Турција – во декември 2021 година и февруари и март 2022 година. Со цел да се изврши испорака и модернизација на Ф-16 што поскоро можно, на покана на американската страна отпатува техничка делегација на Министерството за национална одбрана во САД на разговори“, се вели во соопштението.

Турција побара да купи 40 нови Ф-16 и 79 комплети за надградба за нејзината постоечка флота, откако нејзиното учество во проектот за авиони Ф-35 беше прекинато поради распоредувањето на рускиот систем за противвоздушна одбрана С-400.

Иако Вашингтон изгледа позитивно настроен во врска со договорот, американскиот Конгрес неодамна усвои нацрт-закон со кој се забранува САД да продаваат или префрлаат авиони во Турција, освен ако администрацијата не потврди дека тоа е од суштинско значење за американската национална безбедност и вклучува опис на конкретните чекори кои гарантираат дека авионите нема да се користат за повторени неовластени прелети над Грција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Турција и Либија потпишаа енергетски договор, Грција и Египет го оспоруваат

Катерина Павлова-Николовска

Боздаг: Без нов устав, не може да има нова Турција

А1он

Инфлацијата во Турција највисока во последните 24 години

А1он

Инфлацијата во Турција во септември 83,45 отсто

Во турски воздушен напад во северен Ирак погинале 23 Курди

Ана Ололовска

Ердоган: Од 2016 од Турција во Сирија се вратиле над 500.000 бегалци

Ана Ололовска