Делегација на Министерството за енергетика на САД во посета на Србија: Договорот од Вашингтон носи просперитет за регионот

Од:

Делегација од Министерството за енергетика на САД престојува во Белград поради состанок со владини претставници, енергетски компании и деловни луѓе од Србија.

„Многу сме задоволни што сме домаќини на делегација на инженери и научници од Министерството за енергетика на САД кои се во посета на Србија и Косово по потпишувањето на Вашингтонскиот договор, што ќе донесе економски раст и просперитет во регионот“, објави на „Твитер“ американската амбасада.

Американската делегација престојува во Белград откако ги посети Приштина и езерото Газивода.

Според американското Министерство за енергетика, посетата на Западен Балкан е одраз на сериозната посветеност на американската влада да им помогне на Белград и Приштина за спроведување на договорот од Вашингтон.

„Една од нашите клучни пораки до двете страни е дека диверзификацијата и одржливото снабдување со енергија се основа на долгорочен економски развој и просперитет“, велат од Амбасадата во Белград.

Се додава дека Соединетите држави се посветени во обезбедувањето успех на Договорот од Вашингтон, нагласувајќи дека оваа можност за ново поглавје на стабилност, соработка и успех на Западен Балкан не смее да се испушти.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ: Србија еднострано ја повлекува одлуката за протерување на амбасадорот на Црна Гора

Ана Ололовска

Фаучи со совет до Бајден: Немате само едно решение за сите ситуации со корона-кризата

Ана Ололовска

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

Ана Ололовска

Мета: Анкетна комисија за извештајот на Дик Марти не е во корист на Албанија и Косово, туку на Србија

Ана Ололовска

Басистот на „Рибља чорба“ почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Руски воен авион Су-27 пресретна американски извидувачки авион РЦ-135

Ана Ололовска