Дел Понте: Јасно е дека Готовина требаше да биде осуден

Од:

„Многу сум изненадена“, изјави поранешната главна обвинителка на Хашкиoт Трибунал Карла дел Понте. Таа тврди дека постоеле докази за Анте Готовина да биде осуден.

„Не знам како да си го објаснам ова. Видов и дека двајца од петмината судии дека беа против ослободителната пресуда“, рече Дел Понте.

„Не треба да се заборави, дека во првостепената пресуда Готовина беше осуден на 24 години затвор“, рече Дел Понте, и додаде „Постоеа докази, јас лично ги испратив“.

„Јасно е дека Готовина требаше да биде осуден бидејќи постоеше индивидуална и лична одговорност. Па во првостепената пресуда беше осуден“, рече Дел Понте.

„Сега судот поинаку и многу порестриктивно ги интерпретираше фактите. Изненадувањето е двојно поголемо ако се знае дека судот наскоро ќе ја затвори својата врата“, заклучи Дел Понте.

Би можело да ве интересира

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

Ана Ололовска

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

Ана Ололовска

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против Ратко Младиќ

Ана Ололовска

Хашкиот обвинител Брамерц очекува на Младиќ да му биде потврден доживотниот затвор

Жарко Настоски

САД се против истрагата на Судот во Хаг за злосторства над Палестинците

Карим Кан е новиот главен обвинител на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Катерина Павлова-Николовска

1 comment

Goran 17/11/2012 - 18:10 at 18:10

Iznenadena-ha,ha,ha,-ama ti kako da go nemash procitano celoto scenarijo za ovaa epizoda,a pola i povishe od ovaa epizoda igrash glavna uloga -pa duri i za oskar si dominirana-nemoj samo da kazesh deka od pocetok na ovaa filmovanje -krajot ne go znaesh……
Ja mislam deka ti dobro znaesh koj ce bide osloboden a koj ce si odlezi uste od samiot pocetok gospodjo Del Ponte.

Reply

Leave a Comment

16 + 9 =