Дармановиќ: СПЦ се плаши од губење на монополот

Од:

Црногорскиот министер за надворешни работи Срѓан Дармановиќ изјави дека СПЦ „е пред се политички субјект во Црна Гора, па дури потоа верски“.

Во интервју за Гласот на Америка тој тврди дека Српската православна црква е против донесување на новиот Закон за верски слободи бидејќи „се плаши од губење на некои монополи во некои работи“.

Дармановиќ нагласи дека законот предвидува државата да одреди кои културни наследства на Црна Гора ќе бидат под државен имот, но користењето ќе остане исто и нема да има никакво беззаконие и присвојување на имот, што гарантираат одредбите од законот.

Шефот на црногорската дипломатија оцени дека примената на Законот за верски слободи нема посебно да влијае врз односите меѓу Црна Гора и Србија, доколку „нема дополнителни проблеми меѓу СПЦ и црногорската држава“.

Би можело да ве интересира

Србија: На следниот попис за првпат од 1948. мажите ќе одговорат колку деца имаат

Ана Ололовска

Србија: Лажна тревога за заболен од коронавирус, се применуваат превентивни мерки

Ана Ололовска

Кинези кои градат автопат во Црна Гора се под здравствен надзор

Ана Ололовска

Црна Гора: Повеќе лица приведени, повредени полицајци и граѓани

Ана Ололовска

Хрватска ги присвои Никола Тесла, Марко Поло, Иво Андриќ како хрватски великани

Ана Ололовска

ВИДЕО: Судири во Подгорица, со шок бомби за да се отстранат српските тробојки

Ана Ололовска