Дали Путин му даде „зелено светло“ на Ердоган за нова воена акција?

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Владимир Путин има фер пристап кога станува збор за евентуална турска воена операција во Сирија.

dobivaj vesti na viber

Путин, како што рече Ердоган, ја поддржува Турција во борбата против тероризмот.

На враќање од Сочи, каде вчера разговараше со рускиот претседател, тој на новинарите во авионот, на прашањето за воената операција, им рекол дека Путин секогаш ќе биде со Турција во борбата против тероризмот, пренесе Спутник.

Ердоган најави и дека му предложил на претседателот на Русија да ја организира неговата средба со украинскиот лидер Володимир Зеленски.

„И покрај сите тешкотии на теренот, цврсто верувам дека украинската криза ќе се реши на преговарачка маса. Уште еднаш му спомнав на претседателот Путин дека можеме да ја организираме неговата средба со Зеленски“, рече Ердоган.

Би можело да ве интересира

Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

А1он

Според Москва, Макрон и Путин престанале телефонски да разговараат затоа што Франција е „непријателска“ земја

Најнова вест од западните медиуми: Путин бара помош од Северна Кореја

Шредер: Путин сака да преговара за решение на војната

А1он

Путин и Ердоган ќе се сретнат следниот месец во Сочи

Ердоган: Грција ги крши правата на турското малцинство во Тракија