Дачиќ: За мене е понижување странски амбасади да ургираат да бидам во идната влада

Од:

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ, реагирајќи на денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ, порача дека социјалистите се сигурен коалициски партнер на Српската напредна партија (СНС) и дека би било понижување за него некој од странство ургира да биде во идната влада.

Брнабиќ денеска за ТВ Пинк изјави дека некои во СПС се обидуваат преку странски амбасади да обезбедат место за себе во владата, но и во јавните претпријатија, а Дачиќ во изјава за „Блиц“ констатираше дека социјалистите и СНС имаат постигнато многу заедно и затоа е во интерес на Србија да продолжат заеднички да работат, но оти „одлуката зависи од Александар Вучиќ како победник на изборите“.

Коментирајќи ги наводите за „ургирањето“ на странските амбасади, тој посочи дека не знае за кого таа изјава се однесува, но дека тоа би било понижување за него лично некој од странство да се заложува  за него.

– Јас работам во интерес на Србија и никогаш не сум работел за странци. А, знаејќи го Вучиќ, тоа би било контрапродуктивно, заклучи Дачиќ.

Српската премиерка Брнабиќ изјави за ТВ Прва дека претседателот Вучиќ сериозно размислува да влезе во коалиција со лидерот на Српскиот патриотски сојуз (СПАС), Александар Шапиќ и наведе дека таа е еден од двајцата кандидати за премиер на новата влада.

Би можело да ве интересира

Извештајот на Хоти за дијалогот со Србија и две интерпелации денеска пред косовското Собрание

Ана Ололовска

Во Брисел продолжува дијалогот Белград-Приштина

Ана Ололовска

Хашим Тачи: На Хоти да му се забрани да преговара за Заедницата на српски општини на Косово

А1он

Хоти: Белград се согласи на процес, чиј исход мора да биде признавање

Ана Ололовска

Србија и Косово утре во Брисел го продолжуваат технилкиот дијалог, тема е имотот и СЗО

Ана Ололовска

Училиштата од Белград мора да платат најмалку 7,4 милиони динари поради проневера

Ана Ололовска