Дачиќ: Време е за мир и подобра иднина на Балканот

Од:

Српскиот премиер Ивица Дачиќ по седницата на Советот за безбедност на ОН за Косово изјави дека е дојдено времето, по 20 години нестабилност, да се посвети внимание на зајакнување на мирот и подбра иднина за народите на Балканот.

– Од историска важност е договорот кој го постигнавме, со желба во иднина да градиме односи со кои целиот регион ќе биде регион на мир и стабилност, истакна Дачиќ.

Тој оцени дека седницата главно минала во позитивни оценки за развојот на ситуацијата на теренот, а за Србија е посебно важно што е позитивно оценет натамошниот процес на евроинтеграција на земјата.

Како што нагласи Дачиќ, имало многусостаноци на СБ на ОН во последните 20 години кои биле посветени на војните, санкциите, бомбардирањето на Србија и затоа сега е време исто такво внимание да се посвети на зајакнување на мирот и подобра иднина за балканските народи.

Би можело да ве интересира

Нема да има кабинетска настава во Србија, учениците ќе носат маски и ќе има повеќе модели на образовниот систем

А1он

Децата во Србија ќе одат на училиште со скратени часови

Во Србија формирана Обединета опозиција

А1он

Во Белград со денови огромни редици за тестирање за Ковид-19

А1он

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

Јеремиќ: „Сојузот за Србија“ веќе не постои, опозицијата ќе остане здружена во полабав формат

А1он

Leave a Comment

five × 2 =