Дачиќ: Србија мора да одговори реципрочно на нападите на Србите

Од:

Србија мора да одговори чврсто на нападите на Србите на северот на Косово, изјави потпретседателот на Владата на Србија и лидер на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ.

„Мора да се одговори реципрочно. Тоа е односот во меѓународната заедница. Каква е таа реципрочност нека водат рачун тие што зборуваат за тоа. Ако некој мисли дека може да ги напаѓа Србите во северно Косово, а да не биде казнет, тогаш Србија нема никаква дрѓавна политика“, рече Дачиќ.

Тој рече дека се залага за разграничување на Косово, но дека тоа не е државна политика

„Во Србија не се согласуваат со тоа. Не знам само со што се сложуваат бидејќи не превземаат ништо“, рече Дачиќ.

Би можело да ве интересира

Во Србија: Маж нападна момчиња, па налета со автомобил да ги прегази

Горан Наумовски

Во Србија: Уапсена е голема група педофили кои демнеа жртви од три до 14 години

Германија: Целосна имплементација на Охридскиот договор и формирање на ЗСО

Зголемен увоз од Северна Македонија во Косово, по мерките на Приштина против Србија

Експлодираше машина за производство на ракетно гориво

Мајка и ќерка осомничени за убиство на маж кај Пожаревац

Горан Наумовски