Дачиќ: Сега е вистински момент за решавање на косовското прашање

Од:

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека сега е вистински момент на меѓународно ниво, да се создаде напредок во решавање на косовското прашање, бидејќи како што рече, прашање е како ситуацијата ќе се одвива во САД по следните претседателски избори.

Говорејќи на ТВ Пинк, тој рече дека треба „да се искористи ова време за да се постигне договор за Косово“, бидејќи, како што рече, можно е во Америка да се врати на власт администрацијата „која беше лоша за нас“.

Според него, лидерите на косовските Албанци чекаат таквите промени да се случат.

-За нас и тоа е опција, но мислам дека никогаш нема да можат да станат членка на Интерпол, УНЕСКО, а да не зборуваме за членството во ОН, изјави Дачиќ и изрази уверување дека многу брзо, помалку од половина од бројот на земјите-членки на ОН ќе го признаваат Косово како независна држава.

Коментирајќи ги контродикторните изјави на лидерите на Косово за можното разграничување, Дачиќ оцени дека тоа е „какофонија, разногласие на бучавата која доаѓа од Приштина, со цел да не се донесе било какво решение“.

-Тие не очекуваа дека ќе имаат силен притисок од меѓународната заедница за укинување на таксите. Мислам дека САД поради тоа нема да и наметнат санкции на Приштина, но најавија рестрикции во воено-безбедносната соработка, истакна Дачиќ.

Би можело да ве интересира

Српската опозициска Народна партија ќе ги бојкотира претстојните парламентарни и локални избори

Прва жртва од западнонилската треска во Србија

Мета: Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово-Србија

Харадинај: Територијалните претензии на Србија го блокираа дијалогот Приштина – Белград

Дачиќ: Уште една држава го повлече признавањето на Косово

Харадинај: Дијалогот со Белград треба да продолжи, но без условувања и одлагања