Дачиќ: САД нема да го преземат водењето дијалог меѓу Белград и Приштина

Од:

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави денеска дека САД нема да го преземат водењето на дијалогот меѓу Белград и Приштина, но дека се обидуваат да најдат добитна комбинација за компромис.

Тој за телевизија Прва изјави дека дијалогот ќе продолжи да го води ЕУ, но дека САД сакаат компромисно решение за Косово и да го искористат тоа на претстојните претседателски избори.

На прашањето дали САД ја поддржуваат поделбата на Косово, Дачиќ истакна дека тој двапати разговарал со американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон и дека тие никогаш не изјавиле дали ќе ја поддржат поделбата или имаат некој друг концепт.

-Тие ја поддржуваат нашата желба да постигнеме компромис. Тоа е огромна разлика, со оглед на тоа што претходните администрации дури и не сакаа да разговараат за тоа и рекоа дека прашањето е завршено, рече тој

Би можело да ве интересира

Полициска службеничка во Гњилане ги уби родителите и два брата, па се самоуби

Предраг Петровиќ

Пукотници во Гњилане, сомнежи за повеќекратно убиство

Ана Ололовска

Болтон изрази загриженост дека Белата куќа се обидува да спречи објавување на неговата книга

Ана Ололовска

Вучиќ: Изборите ќе ги распишам на почетокот на март

Ана Ололовска

Институт: Американско-кинескиот трговски договор тешко ќе ја погоди Германија

Ана Ололовска

Србија: Оваа зима во државата има најголем број мигранти од 2016 година

Ана Ололовска