Дачиќ: Оние кои велат дека назадував во кариерата, мислат најлошо за парламентот

Од:

Новоизбраниот претседател на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, денес изјави дека неговата нова функција нема да биде обичен протокол и посочи дека оние што велат дека тој назадува во својата политичка кариера, всушност мислат најлошо за законодавниот дом.

„Тие сметаат дека на парламентот му пречеше левицата, додаток во кои доаѓаат оние што не можат да се справат и остануваат пратеници. Тоа е слика што не смееме да дозволиме повеќе да постои“, рече Дачиќ за државната телевизија „РТС“.

Тој изјави дека за него е голема чест и предизвик да биде претседател на парламентот, од каде ја започнал својата политичка кариера.

Дачиќ наведе дека тој секогаш и секаде велел дека парламентот е врховно тело кое е носител на законодавната и уставната моќ, има своја улога, цели и задачи кои се различни од извршната власт.

Тој, исто така рече дека очекува добра и оперативна соработка со претседателот, премиерот и Владата на Србија за реализација на стратешките цели во наредниот период, наведувајќи дека заживувањето на угледот на законодавното тело и дијалогот ќе бидат од големо значење за него.

Би можело да ве интересира

Во Србија рекордни 8.000 заразени и 48 починати во последниот ден

Жарко Настоски

Хавиер Солана се залага за брз прием на Србија во ЕУ

Жарко Настоски

Објавена снимката од пукањето во поранешниот водач на навивачите на Партизан

Ана Ололовска

Руската вакцина против Ковид-19 пристигнува во Србија неделава, земјата е заинтересирана да ја произведува

Жарко Настоски

Рекорден број заразени во регионот, најмногу починати досега во Хрватска

Жарко Настоски

Подгорица ја поздравува одлуката на Белград, но српскиот амбасадор ќе остане протеран

Жарко Настоски