Дачиќ и Тачи утре на Европски форум во Австрија

Од:

Во местото Гетвајг, во Австрија денес ќе започне дводневниот Европски форум Вахау, на кој ќе учествуваат и претседателот на владата на Србија , Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи.

Тие во Гетвајг ќе допатуваат од Њујорк каде што учествуваа на седницата на Советот за безбедност посветена на Косово и за сега не е потвредено дали собирот во Австрија ќе биде можност и за разговор на двата премиера.

Заедно со нив на завршната пленарна седница ќе учествуваат и министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски, шефот на австралиската дипломатија, Михаил Спиндеглер, како и министерот на Романија, Титус Корлатеан.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Во Србија за 24 часа евидентирани 295 новозаразени од коронавирус

А1он

Брнабиќ: Се намалува притисокот врз здравствениот систем, сè уште не е време за опуштање

А1он

Нови 13 починати, 225 заболени и 201 излекуван од Ковид-19 во Косово

А1он

Дачиќ: За мене е понижување странски амбасади да ургираат да бидам во идната влада

А1он

Србија бележи седум починати и 287 новозаразени со коронавирус во последното деноноќие

А1он

По косовскиот премиер Хоти, и неговиот заменик Селманај заразен со коронавирус

А1он

Leave a Comment

two × one =