Црногорските војници задолжително ќе учествуваат во мисиите на НАТО

Војниците, полициските службеници и соработниците на специјалните служби на Црна Гора во иднина задолжително ќе учествуваат во мисиите на НАТО, а не на доброволна основа, предвидуваат измени во Законот за учество во меѓународни мисии кои ги усвои Владата во Подгорица.

Според весникот „Побједа“, со измените на Законот за употреба на воени единици во меѓународни сили, припадниците на армијата нема да можат да одбијат да учествуваат во мисии на НАТО.

Промените не се однесуваат само на воејниците и полицајците, туку и на службениците за цивилна заштита и државните органи. Според црногорското Министерство за одбрана, причината за одлуката била одбивањето на еден или двајца членови на единица испратена во воена зона, што резултирало со нарушување на интегритетот и единството на целата единица.

Би можело да ве интересира

Ѓукановиќ: Црна Гора живее свој европски живот

Ана Ололовска

Авион на „Монтенегро ерлајнс“ принудно слета во Калуга, пилотот изгубил свест

Црна Гора: Обвинителството проверува дали српска служба прислушкувала советник на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Почина поранешниот црногорски претседател Момир Булатовиќ

Ана Ололовска

Во Црна Гора уапсен Македонец поради затајување данок

Ана Ололовска

ФБИ држи десет црногорски морнари на брод каде беа запленети 16 тони кокаин

Ана Ололовска