Црногорскиот претседател против корекција на границите на Балканот

Од:

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ се противи на корекција на границата меѓу Србија и Косово. Во интервју за Би-Би-Си вели дека не се противи поради тоа што се сомнева во способноста на двајцата лидери од Белград и Приштина да се договорат, туку поради немањето гаранции дека со такви идеи ќе се продолжи на Балканот, но и во Европа.

Ѓукановиќ прашува дали тоа значи откажување од моделот на мултиетничко општество на Балканот или тоа е враќање во 90-те, притоа заборавајаќи на војните инспирирани од тие идеи – да се направат етнички и верски хегемонии и „голема Србија, Хрватска и Албанија“.

– Кој може разумно и убедливо да не увери дека и денес секоја корекција на на границите мотивирана од етничка или верска хомогенизација не е само прв чекор во тој правец? Мораме за тоа целосно и долгорочно да размислуваме…да не направиме чекор во погрешен правец и да предизвикаме домино ефект на ретроградните идеи, истакна Ѓукановиќ.

Би можело да ве интересира

Црна Гора ќе вложи 100 милиони евра во ски центри

Со ротавирус заразени 36 деца во Црна Гора

Татјана Ташкова

Пороен дожд и град со големина на лешник во Подгорица

Во Црна Гора казна и до 20.000 евра за пушење во затворен простор

Голем интерес за напуштање на државната служба во Црна Гора

Во Црна Гора стапува во сила забраната за пушење во затворен простор