Црногорски бизнисмен донира два милиона евра за Албанија

Од:

Претседателот на црногорскиот кошаркарски клуб Морнар, Ѓорѓије Павичевиќ донираше два милиона евра за помош на жртвите од земјотресот во Албанија.

На страницата на Инстаграм на „Баскетбол без граници“ е објавено дека претседателот на клубот „Морнар“ одлучил да донира два милиона евра за да помогне на Албанија.

Павичевиќ е познат како голем филантроп и хуманист. Минатиот месец тој изгради детско игралиште во градот Бар, Црна Гора.

Би можело да ве интересира

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел, во функција на донаторската конференција за Албанија

Ана Ололовска

Баша: Рама произведе само корупција и лаги

Ана Ололовска

Кинези кои градат автопат во Црна Гора се под здравствен надзор

Ана Ололовска

Албанија: Неколку општини без градоначалници, власта ја префрла топката кај претседателот Мета

Ана Ололовска

Расте семејното насилство во Албанија, лани 218 случаи повеќе од претходната година

Ана Ололовска

Црна Гора: Повеќе лица приведени, повредени полицајци и граѓани

Ана Ололовска