Црногорската Влада предлага докапитализација на Монтенегро ерлајнс

Од:

Црногорската Влада предложи докапитализација на националната авиокомпанија Монтенегро ерлајнс со инвестирање на 155 милиони евра во следните шест години за да се покријат доспеаните обврски на компанијата кон доверителите и инвестициите во развој.

Владата ова го објави по синоќешната седница, прецизирајќи дека во сумата биле вклучени и до 50 милиони евра нето за набавка на нови црногорски авиони, соопшти РТЦГ.

– На денешната седница, со која претседаваше премиерот Душко Марковиќ, Владата го утврди Предлог-законот за инвестирање во консолидација и развој на Друштвото за транспорт на патници и стока во воздушниот сообраќај Монтенегро Ерлајнс со што се создаваат основни предуслови за пазарно работење на црногорскиот национален авиопревозник, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Амфилохие: Нека падне овој закон за безаконие или нека падне владата што го донесе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Продолжуваат протестите, над 20 илјади верници на улиците во Подгорица

Предраг Петровиќ

Влада на Црна Гора: Нова лажна вест дека се исклучуваат интернет врските со светот

Ана Ололовска

Во Црна Гора уапсени двајца уредниците поради предизвикување паника

Ана Ололовска

Полицијата демантира дека имало експлозија во вилата на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Експлозија во резиденцијата на Ѓукановиќ

Ана Ололовска