Црна Гора: Составот на владата конечно ќе биде познат до петок, вели мандатарот Кривокапиќ

Од:

Мандатарот за состав на новата црногорска Влада, Здравко Кривокапиќ рекол дека комплетниот состав на владата ќе биде познат до петок и оти ќе ги испочитува роковите за да достави предлог за состав и експозе до парламентот три дена пред седницата, пишува црногорскиот весник „Вијести“.

Според весникот, Кривокапиќ повторил дека во игра се по тројца кандидати за министер за одбрана и внатрешни работи.

„Вијести“ додава дека мандатарот не сакал да потврди дали лидерот на Граѓанското движење УРА, Дритан Абазовиќ сè уште е кандидат за министер за внатрешни работи, но, додава дека тој потврдил дека ќе биде потпретседател на владата.

– Неговата нова улога ќе биде да ги координира сите сектори на безбедносната структура. Постојат три дела, еден во рамките на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), вториот во полициската управа и третиот во врска со Министерството за одбрана и военото разузнавање, рекол Кривокапиќ.

Би можело да ве интересира

Вијести: Ѓукановиќ се договорил и за отповикувањето на седумтемина амбасадори

Жарко Настоски

ВИДЕО: Врсници брутално тепаат 13-годишно момче во Црна Гора, снимката го вознемири Балканот

Жарко Настоски

Ѓукановиќ го потпиша Законот за слобода на вероисповед

Жарко Настоски

Мило Ѓукановиќ останува претседател на ДПС

Ана Ололовска

Граѓаните на Црна Гора ќе можат да бираат меѓу три вакцини

Ана Ололовска

Ѓукановиќ единствен кандидат за претседател на ДПС

Ана Ололовска