Црна Гора замрзна 44 имоти на 34 руски државјани

Од:

Министерството за внатрешни работи на Црна Гора соопшти дека замрзнало 44 имоти на 34 руски државјани против кои претходно се воведени санкции.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението објавено синоќа се наведува дека тие го „направиле првиот чекор“ на линијата на стопроцентна усогласеност на Црна Гора со надворешната и безбедносната политика на Европската унија.

„За 44 недвижности Управата за катастар и државен имот донесе соодветни решенија со кои се ограничува располагањето со имотот во Црна Гора на овие лица“, се наведува во соопштението.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руската амбасада во САД бара визи за Лавров и сите членови на руската делегација за седницата на ГС на ОН во септември

Ана Ололовска

НАТО ја повикува Русија да се согласи за проверки на електраната Запорожје

Ана Ололовска

ИЕА: ЕУ во јули увезла 70 проценти помалку гас од Русија

Руската Црноморска флота назначи нов командант

Црна Гора предлага учебната година да почне на 5 септември

А1он

Турција потпиша договор со Русија за набавка на вториот контингент С-400