Црна Гора: Се затвораат угостителски објекти во уште пет градови

Од:

Угостителските објекти во Будва, Цетиње, Колашин, Улцињ и Жабљак од понеделник ќе бидат затворени поради влошената епидемиолошка состојба во тие општини, објави Црногорскиот институт за јавно здравје во Подгорица.

Стапката на заразување со коронавирусот во тие општини е над 800 на 100.000 жители, со што автоматски преминуваат во групата општини во кои од понеделник ќе се применуваат построги антиепидемиски мерки кои ќе траат 14 дена.

Според новите правила, забрането е собирање во станбени згради на лица кои не се членови на заедничко семејно домаќинство, пренесува „Вијести“.

Институтот не соопшти дали и училиштата во споменатите општини ќе бидат затворени од понеделник, но според досегашните мерки, за училиштата во општините каде кумулативната инциденца надминува 800 на 100 илјади жители, се планира премин кон онлајн учење.

Би можело да ве интересира

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

Жарко Настоски

Шпанските власти размислуваат за вонредна состојба и полициски час

Жарко Настоски

Претседателката на Европската комисија фон дер Лајен се самоизолира надвор од Белгија

Жарко Настоски

Рибарска екипа пристигнала во Нов Зеланд заразена со коронавирус

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Бугарија над илјада новозаразени од Ковид-19

А1он

Бугарскиот министер Каракачанов во самоизолација поради контакт со заразен со коронавирус

Ана Ололовска