Црна Гора ја потврдува припадност кон НАТО

Од:

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ, пред самитот на лидерите на Алијансата, рече дека состанокот на сојузниците е добра можност Црна Гора да ја потврди нејзината припадност кон Алијансата.

– Пораките што ги очекувам се за унапредување на политиките на НАТО во однос на зајакнување на неговата способност да придонесе за мирот и стабилноста, рече Марковиќ.

Како што нагласи, Балканот треба да биде на агендата на состанокот.

– Ова е можност Алијансата да покаже дека останува посветена на политиката за проширување. Пример е пристапувањето на Северна Македонија во НАТО, истакна Марковиќ.

Тој смета дека овој датум ќе го зајакне и капацитетот на Алијансата како политички и безбедносен глобален актер во иднина.

На прашањето на новинарите дали Балканот ќе биде тема што треба да се дискутира на состанокот на лидерите, премиерот на Црна Гора одговори во потврдно.

– НАТО сигурно ќе ја потврди својата заложба за Западен Балкан и нејзината политика за проширување кога станува збор за Западен Балкан. Денеска Северна Македонија е присутна на самитот, рече Марковиќ.

Би можело да ве интересира

Одржани протестни литии низ Црна Гора, илјадници на улиците на Никшиќ

Амфилохие: Нека падне овој закон за безаконие или нека падне владата што го донесе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Продолжуваат протестите, над 20 илјади верници на улиците во Подгорица

Предраг Петровиќ

Влада на Црна Гора: Нова лажна вест дека се исклучуваат интернет врските со светот

Ана Ололовска

Во Црна Гора уапсени двајца уредниците поради предизвикување паника

Ана Ололовска

Полицијата демантира дека имало експлозија во вилата на Ѓукановиќ

Ана Ололовска