Црна Гора избира нова Влада

Од:

Во Цетиње денеска ќе се одржи седница на Парламентот на Црна Гора, на која треба да се избере нова малцинска влада, предложена од мандатарот Дритан Абазовиќ.

dobivaj vesti na viber

Новата влада, како што е предложена, ќе има 18 ресори, четворица потпретседатели и двајца министри без ресор.

– Пратениците на Демократскиот фронт нема да присуствуваат на денешната седница, бидејќи ја сметаат предложената влада за нелегитимна, изјави пратеникот на оваа алијанса, Славен Радуновиќ.

Црногорскиот Парламент денеска треба да избере и претседател на Собранието, јави МИНА.

Претходно, претседателот на Собранието, Алекса Бечиќ беше сменет на 7 февруари. Потпретседателот и претседавач на Собранието, Страхиња Булајиќ поднесе оставка на 20 април.

На дневниот ред на седницата се и предложените измени на законот за акцизите и данокот на додадена вредност, како и предлог законот за привремени мерки за ограничување на цените на производите, што се од посебно значење за животот и за здравјето на луѓето.

Последната точка на седницата се изборите и именувањата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ограничени маржи на брашно, масло, шеќер, сол во Црна Гора

Протест пред владата на Црна Гора, СДП бара смена на Абазовиќ

Брнабиќ-Абазовиќ: Ресетирање на односите меѓу Србија и Црна Гора и Отворен Балкан

Ана Ололовска

Абазовиќ најави брзо решавање на прашањето на СПЦ и Темелниот договор

А1он

Ѓукановиќ: Ќе ја поддржиме европската политичка заедница ако тоа доведе до забрзување на евроинтеграцијата

А1он

Црногорската влада ги ограничи маржите на основните прехранбени производи

А1он