Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

Од:

Со 547 активни случаи на 100.000 жители, Црна Гора има најголема зачестеност на лица заболени од Ковид-19 во регионот, па и пошироко, објави црногорската новинска агенција МИНА.

Земјата има речиси трипати повеќе заболени лица на 100.000 жители од Босна и Херцеговина, која е на второ место во регионот.

Црна Гора има и најголем број на заболени лица на болничко лекување на 100.000 жители. Додека во Црна Гора хоспитализирани се 44 лица, во Македонија нивниот број изнесува 16 на 100.000 житњли, во Хрватска – седум и во Србија пет лица на 100.000 жителисе на болничко лекување.

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болестите (ЕЦДЦ), во Црна Гора во изминатите 14 дена регистрирани се дури 3.183 новозаболени на 100.000 жители, поради што земјата е во првите 20 најпогодени држави во светот со повеќе од 120 откриени случаи.

Би можело да ве интересира

Во Словенија 1.113 новозаразени, се зголемува бројот на пациенти во болниците

Жарко Настоски

Лончар: Србија се подготвува за најлошо сценарио

Ана Ололовска

Курц: Мораме да издржиме додека вакцината не ни овозможи враќање во нормалност

А1он

Мнозинството Германци би се вакцинирале против Ковид-19

Ана Ололовска

Во Словенија над илјада заразени и седумина починати од Ковид-19

А1он

Австриски инфектолог: Порано или подоцна сите ќе „фатиме“ коронавирус

Ана Ололовска