ЦИК на БиХ утре ќе ги објави официјалните резултати од општите избори

Од:

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина (ЦИК БиХ) утре треба да ги потврди официјалните резултати од неодамнешните општи избори во таа земја, но можеби нема да може да го стори тоа за сите нивоа на власт.

Доколку Апелацискиот совет на Судот на Босна и Херцеговина донесе поинаква одлука од одлуката на Централната изборна комисија во врска со жалбите поврзани со повторените избори за претседател и потпретседател на Република Српска, Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина утре нема да ги потврди резултатите од гласањето на тоа ниво.

Сите жалби за нерегуларности на општите избори одржани на 2 октомври се доставени до Судот на Босна и Херцеговина, а рокот за одлучување е три дена.

Од Судот на БиХ не посочија кога Апелацискиот совет ќе донесе одлука по жалбите, а доколку таа не биде донесена пред да бидат објавени официјалните резултати, ќе бидат потврдени само резултатите кои не се предмет на жалба.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Молбите на Зеленски ќе бидат слушнати: Ќе му испратат моќни тенкови користени во Босна

А1он

Жена во БиХ го убила сопругот, го пресоблекла и ги заменила крвавите теписи, а потоа повикала полиција

А1он

Приведен босанскиот министер Лучиќ за злоупотреба на положба и трошење народни пари

А1он

ЕУФОР најави голема воена вежба со војници од 20 земји

А1он

Протести во повеќе градови низ Босна: Сопруг ја задави својата сопатничка

А1он

Вархеји: ЕК за БиХ го искористи украинскиот модел на кандидатура

А1он