Читаку: Не ширете страв и паника – нема да има војна во Косово

Од:

Потпретседателката на најголемата парламентарна опозициска партија во Косово, Демократската партија на Косово (ПДК), Влора Читаку ги повика властите во земјата да не шират страв и паника, затоа што, како што вели, „нема да има војна во Косово“, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Пораката на Читаку уследи по изјавите на косовскиот премиер, Албин Курти, дадени во интервју за италијанска „Ла Република“, дека постои опасност од нов конфликт меѓу Косово и Србија, односно од нова војна во Западен Балкан.

Потпретседателката на ПДК и поранешна амбасадорка на Косово во САД на својата страница на Фејсбук напиша дека гаранција за суверенитетот на Косово е НАТО, додека, како што вели, „Србија знае многу добро што носи еден отворен конфликт со НАТО“.

– Имаше војна во Косово пред 23 години. Некои од нас бевме возрасни и имавме можност да војуваме тогаш. Истовремено, на Србија денес најмногу ѝ одговара ова статус-кво и по можност да се разговара за лепенки и барикади. Конвенционалната војна заврши. Сега битките се од друга природа, напиша Читаку.

Би можело да ве интересира

Осуден насилник во Србија: Давел и претепал корисничка на Дом за стари лица, па лажел дека паднала

А1он

Роде: Визната либерализација за Косово може да се очекува на почетокот на 2013 година

А1он

Србија ќе “лови” лица со спорни објави на социјални мрежи упатени до припадници на ЛГБТ заедницата

А1он

Српските безбедносни служби ја следат состојбата во Србија, регионот и Источна Европа

Ана Ололовска

Виршлите „Вуди“ се повлекуваат и од српскиот пазар

А1он

Брнабиќ: Не можеме повеќе да се повикуваме на повелбата на ОН и да ги потсетуваме на нивното лицемерие

А1он