Четврта доживотна казна во Србија: Се обидел да силува жена, па со кујнски нож ја избодел до смрт

Од:

Апелациониот суд во Крагуевац, по жалба на Вишото јавно обвинителство во Пожаревац, го осуди на доживотен затвор В.Ј. кој со кујнски нож ја убил сопругата на Р.К. (87).

Како што дознава „Телеграф.рс“, обвинетиот се обидел да ја силува жената, но кога таа се одбранила, тој ја прободел со сечило. Убиството се случило во селото Речица кај Пожаревац.

Вишото јавно обвинителство во Пожаревац поднесе жалба на одлуката на судот дека В.Ј. е осуден на 20 години, па Апелациониот суд во Крагуевац го осуди на доживотен затвор.

Инаку, ова е четврта казна доживотен затвор во Србија.

Би можело да ве интересира

Јокиќ, Пикси, академици и доктори: Над 2.000 познати се потпишаа за „Александар Вучиќ – Србија не смее да запре“

Предраг Петровиќ

Неколку училишта и некои институции во Белград утринава добија дојави за поставени бомби

Истрага за возачот кој го однесе Палевски во Турција: Обвинителството бара да му се продолжи притворот

Дојави за бомби во неколку белградски училишта

Состојка опасна за црниот дроб и белите дробови е пронајдена во чај од Хрватска направен од листови нане од Србија

Катерина Ѓуровски

Палевски бегал во Турција истиот ден кога МВР ги приведе петмината осомничени за грабнување на Вања

Александар Тодески