Четворица загинати во невремето во Истанбул

Од:

Како последица на временските непогоди во Истанбул загинаа четири лица, а 19 се повредени, јави агенцијата Анадолија.

Кабинетот на гувернерот во Истанбул, повикувајќи се на податоците на Кабинетот за вонредни ситуации (АФАД), соопшти дека загинале четири лица, а меѓу нив има и странски државјанин.

Наведено е дека се повредени 19 лица, меѓу кои три се со потешки повреди. Истакнато е дека надлежните служби посветено работат на терен.

Причинета е и материјална штета. Ветерот откорнал дрвја, а се превртеле и најмалку три камиони.

Најмалку шест авиони на „Туркиш ерлајнс“, што требаше да слетаат во Истанбул, се пренасочени кон Анкара и Измир, информира Анадолија.

Силниот ветер ги принуди властите да ги откажат траектните линии меѓу крајбрежните летувалишта Бодрум и Кас.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Имаме подготвено рестриктивни мерки доколку Турција се врати на агресивното однесување кон Грција и Кипар

Ана Ололовска

Ердоган ја повика Русија да не ја напаѓа Украина

Ана Ололовска

Земјотрес го погоди централниот дел на Турција

Ана Ололовска

Турција го менува името, потврди Ердоган

Ана Ололовска

Ердоган во посета на Албанија, прогласен за почесен граѓанин на Курбин

А1он

Ердоган: Брисел ги игнорира напорите на Анкара

А1он