Четворица полицајци повредни при релокација на мигранти во БиХ

Од:

Четворица босански полицајци беа полесно повреди при полициската акција за преместување на околу 500 мигранти од градот Бихаќ во прифатниот центар во Вучјак.

Министерот за внатрешни работи на Унско-санскиот Кантон, Нермин Кљајиќ изјави дека имало обиди на дел од мигрантите да се вратат во Бихаќ, но во тоа биле спречени од полицијата и биле вратени во Вучјак.

При ова дошло до кошкање меѓу полицајците и мигрантите, при што четворица припадници на полицијата се здобиле со полесни повреди.

– Во овој момент состојбата е под контрола и повеќе нема проблеми поврзани со однесувањето на мигрантите, нагласи Кљајиќ, додавајќи дека припадници на Црвениот крст обезбедиле храна и вода за мигрантите.

Голем број мигранти, пред се од Блискиот Исток, престојуваат на повеќе локации во северозападна Босна и Херцеговина, од каде се обидуваат илегално да ја преминат босанско-хрватска граница и да се упатат кон некоја од западните земји.

Би можело да ве интересира

Психолог за состојбата во БиХ: Проживуваме тешка криза, обезвреднивме сè што е нормално, а живееме во една од најубавите држави

Ана Ололовска

Во Сараево запленети 22 килограми спид

Ана Ололовска

БиХ: Нема договор за нова локација за сместување на мигрантите

Ана Ололовска

ЕУ бара од БиХ итно затворање на мигрантскиот камп Вучјак

Ана Ололовска

Додик: БиХ не е во статус кво, туку во распаѓање

Ана Ололовска

ЕУ ја повика БиХ што е можно побрзо да формира власт

Ана Ололовска