Честитки до Бајден од грчкиот државен врв

Од:

Претседателката на Грција, грчкиот премиер, Министерството за надворешни работи, како и лидерот на СИРИЗА, преку нивните официјални Твитер профили упатија честитки до новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден.

– Џо Бајден беше вистински пријател на Грција и сигурен сум дека под неговото претседателство, односите меѓу нашите земји ќе станат уште посилни, напиша грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, им честиташе и на Бајден и на првата жена потпретседателка на САД и на Твитер напиша дека очекува „проширување на соработката и пријателството“ меѓу двете земји.

– Првиот чекор е да им посакаме повторно добредојде на САД во Парискиот договор за климатските промени!, напиша меѓу другото Сакеларопулу.

Грчкото МНР, во два посебни твита испрати одвоени честитки до Бајден и Харис, истакнувајќи дека очекуваат да продолжи „зајакнувањето на одличното грчко – американско партнерство и понатамошно зајакнување на врските меѓу ЕУ и САД“.

Честитки до Бајден испратија и лидерите на грчките опозициски партии, меѓу кои и поранешниот премиер на Грција, а сега лидер на СИРИЗА Алексис Ципрас

Би можело да ве интересира

Шумски пожар на Пелопонез – пет лица се повредени, десетина куќи изгореа

Катерина Павлова-Николовска

Силен земјотрес во Грција

Нов шумски пожар во Грција, евакуирани четири села

Њујорчани од денеска добиваат по сто долари ако се вакцинираат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Четири жени ограбиле аптека во Сан Франциско и побегнале со украдените производи

Ана Ололовска

Бајден наложи строги правила за вакцинација за федералните службеници

Ана Ололовска