Чавушоглу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Од:

Турција ќе одговори со свои мерки ако Европската унија наметне нови санкции, предупреди турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу по состанокот со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан минатата недела изјави дека министрите на ЕУ ќе разговараат за Турција на 13 јули, наведувајќи дека во таа прилика би можело да се разгледа и воведувањето нови санкции за Анкара, покрај чекорите преземени поради дупчењето на Турција во економската зона на Кипар.

– Ако ЕУ преземе дополнителни одлуки против Турција, ние ќе мораме да одговориме на тоа, рече Чавушоглу на заедничката прес-конференција со Борел во Анкара.

Чавушоглу ја критикуваше ЕУ затоа што, како што рече, не ги исполнила своите ветувања и го поврзува прашањето како што е кипарскиот спор со договорот за мигрантите од 2016 година.

Би можело да ве интересира

Вицепремиерот Димитров ја потпиша Рамковната спогодба за превод на правото на ЕУ

ВИДЕО: ЕУ-лидерите повикаа на поголема солидарност со Западен Балкан околу вакцините

Жарко Настоски

Земјите од ЕУ меѓусебно ќе си ги признаваат тестовите за Ковид-19

Жарко Настоски

Во прелиминарните контакти со Турција, Грција ќе разговара само за Ексклузивната економска зона и континенталниот гребен

Ана Ололовска

Лидерите од ЕУ на онлајн самит, ќе се зборува и за „ковид пасоши“

Ана Ололовска

Лани во ЕУ починале 300.000 луѓе повеќе отколку во претходните години

Жарко Настоски