Чавушоглу: Шведска сè уште не и испорачала на Турција осомничени за тероризам

Од:

Шведска сè уште не и испорачала на Турција осомничени за тероризам, иако минатиот месец потпиша договор со кој Анкара треба да го укине ветото за членство на Шведска во НАТО, изјави денеска турскиот шеф на дипломатијата Мевлут Чавушоглу.

dobivaj vesti na viber

Шведска и Финска поднесоа барање за членство во НАТО, загрижени за рускиот напад врз Украина, но се соочуваат со вето од Турција, која ги критикува за воведување ембарго за извоз на оружје во Турција и за поддршка на групи кои Анкара ги смета за терористички.

Три држави потпишаа договор за укинување на ветото и екстрадиција на 73 лица од Шведска и десетици од Финска.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Чавушоглу: Анкара е за укинување на правото на вето во Советот за безбедност на Обединети нации

А1он

Протест пред затворениот турски колеџ во Тирана поврзан со Фетулах Ѓулен

А1он

Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

А1он

Мицотакис го информирал Гутереш за односите со Турција

Ана Ололовска

НАТО ги осуди референдумите на окупираните украински територии

Двајца загинати при пад на хеликоптер во близина на Мармарис

Ана Ололовска